Magazín

Aktivity v lete

Zejmarská roklina

ústi do povodia rieky Hnilec. Vodopády Zejmarskej rokliny vytvárajú mohutnú, hlboko zarazenú členitú kaskádu. Tá bola pomenovaná po kpt. Jánovi Nálepkovi.
Východisko: Osada Biele Vody v Mlynkoch
Prístup: V osade Biele Vody na červenú značku a po niekoľkých desiatkach metroch k ústiu rokliny. Do Zejmarskej rokliny vedie modrá značka. Tiesňava končí príchodom na poľanu Geravy približne za 1 hod.. Zostupová trasa vedie popod lanovkou a je značená zelenou farbou až na Dedinky


Kaňon Veľkej Bielej vody

Krátky, ale veľmi zaujímavý kaňonovitý úsek toku Veľkej Bielej vody, najväčšieho prítoku Hornádu. Veľká Biela voda pramení v severných svahoch Kopanca a postupne sa do nej vlievajú potoky vytvárajúce umelú vodnú nádrž Blajzloch, tiesňavy Veľký a Malý Sokol, Piecky, neprístupnú Zadnú dieru a Suchú Belu. Kaňon Veľkej Bielej vody leží v časti medzi Podleskom a osadou Píla. Vedie ním zelený turistický chodník

Suchá Belá

Je najfrekventovanejšou tiesňavou. Má dĺžku 4 km a voda v nej prekonáva 400 m výškový rozdiel pomocou kaskád a vodopádov. Na niektorých miestach je vzdialenosť skalných stien iba niečo vyše metra a ich výška dosahuje 150 m.
Východisko: Podlesok
Prístup: Z Podleska po zelenej značke. Prechod trvá 2 hod. a je jednosmerný. Návrat na Podlesok po žltej a červenej trvá cca 1 hod. a 30 min..

Veľký Sokol

Je pokladaný za najmohutnejšiu tiesňavu Slovenského raja, ktorú vytvoril potok Sokol. Je dlhá 4 km, jej najvrchnejšiu časť tvorí Róthova roklina. Na tomto úseku potok Sokol prekonáva výškový rozdiel 350 m. Stupačky a rebríky sprístupňujú 4 vodopády, z ktorých najkrajšie sú Veľký a Malý vodopád. Časť Róthova roklina ponúka nádhernú divokú scenériu.
Východisko: Podlesok, bližše je osada Hrabušická píla na ceste Hrabušice - Stratená
Prístup: Z Hrabušickej píly je 30 min. K horárni Sokol pri ústi tiesňavy. Veľkým Sokolom vedie žltá turistická značka a prechod trvá 2 hod. a 30 min.. Tiesňava je prechodná len zdola nahor.

Prielom Hornádu

Jedným z najpozoruhodnejších prých fenoménov, ktorý sa nachádza v Slovenskom raji, je prielomová dolina Hornádu. Na úseku približne 16 km vytvorila rieka Hornád pozoruhodné kaňonovité údolie, ktoré zvierajú skalné steny.
Východisko: Čingov, Podlesok
Prístup: Prielomom Hornádu vedie modrou farbou značený turistický chodník. Celý prechod prielomom trvá 4h a 15min.

Sokolia dolina

Tiesňavu Sokolia dolina možno považovať za najkrajšiu v Slovenskom raji. Vytvára viacero stupňov s vodopádmi. Najkrajšie sú Skalný , Vyšný a najmä Závojový vodopád, ktorý padá v troch stupňoch z výšky 70 m.
Východisko: Čingov, Kláštorisko
Prístup: Najrýchlejší prístup z Kláštoriska po žltej a zelenej značke cca. 45 min.. Z Čingova po zelenej (cez Prielom Hornádu a Tomášovskú Belú) cca 2h.. Samotný prechod tiesňavou po žltej značke trvá približne 2 hod. a 30 min

Kyseľ

Nachádza sa na východnom okraji planiny Glac. Príťažlivosť tiesňavy spočíva najmä v množstve vodopádov. Najväčší je Obrovský vodopád (60 m). Tiesňava meria necelé 2 kilometre a má spád 180 metrov.
Východisko: Kláštorisko, Čingov
Prístup: Na Kláštorisku začína modrá značka, ktorá vedie k rázcestiu v Kyseli (20 min). Od neho odbočuje okružný žlto značený chodník, ktorý zachádza tiesňavou nad Obrovský vodopád (20 min), na rázcestí sa chodník člení. Prechod malým Kyseľom po modrej značke trvá 1 hodinu a cesta Veľkým Kyseľom po zelenej 1 hod. a 15 min.. Všetky tiesňavy sú prechodné iba smerom zdola nahor.


Piecky

sú 4 km dlhou tiesňavou. Potok, ktorý ju vyhĺbil, prekonáva rozdiel 321 m pričom vytvoril 3 pekné vodopády: Veľký (12m), Kaskády a Terasový vodopád (10m). Okrem spomých vodopádov tu možno obdivovať obrie hrnce a skalné výklenky tvaru pecí - podľa nich aj názov.
Východisko: Podlesok, bližše je osada Hrabušická píla na ceste Hrabušice - Stratená
Prístup: Z Hrabušickej píli vedie Pieckami žltá značka, ktorej absolvovanie trvá približne 2 hod..
Hipoturistika v Slovenskom raji

© 2019 Hotel Mlynky | Všeobecné vyhlásenie | Design by SIXNET