Magazín

Jaskyne Slovenský raj

Dobšinská ľadová jaskyňa

ležiaca v Slovenskom raji, patrí svojou dĺžkou a hĺbkou k najväčším ľadovým jaskyniam v Európe. Nikde mimo alpskej oblasti sa v Európe nenachádza toľko ľadu s hrúbkou miestami väčšou ako 25 m. Vďaka svojmu významu a unikátnej výzdobe bola zaradená do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.Jej vchod, nazývaný aj „Ľadová diera“, sa nachádza pod vrchom Duča (1 141 m) na severnej strane planiny Hanesová a je umiestnený v nadmorskej výške 971 m. Treba k nemu vystúpiť serpentínovým chodníkom s prevýšením 130 m z osady Dobšinská Ľadová jaskyňa. Dĺžka prehliadkovej trasy s prevýšením 43 m je 515 m a jej absolvovanie trvá približne 30 minút.
Je vzdialená od Hotela Mlynky*** len 13 km, smer Stratená, Dobšinská Ľadová jaskyňa.

Ochtinská aragonitová jaskyňa

predstavuje klenot zriedkavej vedeckej a estetickej hodnoty. Je jedinečným prírodným úkazom nielen na Slovensku, ale aj v Európe a jednou z troch sprístupnených aragonitových jaskýň na svete /Mexiko a Argentína/. Vnútro jaskyne a výzdobu netvoria stalaktitové a stalagmitové kvapľové formy, ale akési trsy, vetvičky a kríčky mliečne bielych výtvorov. Výzdoba jaskyne je z aragonitu, čo je biely až hnedý uhličitan vápenatý. Aragonitová výplň v obličkovitej forme má podľa odborníkov asi 138 tisíc rokov a ihlicovité tvary sú staré približne 13 tisíc rokov. Najokúzľujúcejšou časťou jaskyne je sieň Mliečnej dráhy s charakteristickými oválnymi tvarmi. Pomenovali ju po veľkej dlhej pukline na strope, ktorá je vyplnená množstvom bielych aragonitových strapcov žiariacich vo svetle lámp ako hviezdy na mliečnej dráhe. Aj ďalšie priestory, ako Hlboký dóm, Hviezdna sieň, Oválne chodba a Čarovná chodba poskytujú návštevníkovi pohľad na nesmierne
Nachádza sa len 38 km od Hotela Mlynky*** - smer Dobšiná, Vlachovo, v Nižnej Slanej odbočiť doprava na Ochtinú.


Gombasecká jaskyňa

je kvapľová jaskyňa v Slovenskom krase, nachádza sa v chotári obce Slavec v okrese Rožňava. Slúžila aj ako sanatórium na liečenie chorôb dýchacích ciest, v súčasnosti sa však v jaskyni choroby dýchacích ciest neliečia. Vývojovo patrí Gombasecká jaskyňa medzi najmladšie slovenské jaskyne. Má však veľmi impozantnú výzdobu, ktorá pozostáva z rôzne sformovaného sintru, sfarbeného bohatou škálou farieb od bielej cez žltú až po okrovú. Európskou zvláštnosťou sú biele brčká, 2 – 3 mm hrubé a až 3 m dlhé[1], ktoré ostro kontrastujú s červenohnedými povlakmi na stenách. Gombasecká jaskyňa býva označovaná za rozprávkovú. Príroda dala kvapľom, rôzne bizarné tvary a podoby, ktoré sú ešte zvýraznené pestrou farebnosťou a sviežosťou, pretože ich tvorba neustále pokračuje. Medzi najkrajšie priestory patria Mramorová sieň s 8 m hlbokou studňou, Sieň mieru (sieň L. Herényiho), Sieň múdrosti (sieň Viliama Rozložníka), Brková sieň a ďalšie. Jaskyňa má mimoriadne priaznivé mikroklimatické pomery: stálu teplotu okolo 9°C, relatívnu vlhkosť 98%, čistý vzduch a pre človeka priaznivé zloženie aerosolu. Tieto faktory sú dôležité pri liečení niektorých chorôb horných dýchacích ciest. Dosiahnuté výsledky pokusnej liečby v Mramorovej sieni v hĺbke 80 m boli úspešné.
Je vzdialená od Hotela Mlynky*** 49km, smer Dobšiná, v Rožňave odbočiť na obec Brzotín, Slavec.

© 2019 Hotel Mlynky | Všeobecné vyhlásenie | Design by SIXNET