Turistika

Slovenský raj je stvorený pre zimnú turistiku nielen roklinami, ale aj túru tichými dolinami a hrebeňmi. Pri prechode roklinami v zime je potrebne dbať na vybavenie ako – pevná obuv, mačky, paličky, náhradné oblečenie.

Ľadolezenie je možné od 1. Decembra do 15. Marca, kedy z vodopádov sa stanú ľadopády. Oblasti kde je povolené ľadolezenie:

  • Sokolia dolina,
  • Suchá Belá,
  • Kláštorská roklina,
  • Letanovský mlyn.

Každoročne v januári sa koná Ľadový maratón v Slovenskom raji, ktorého sa okrem Slovákov zúčastňujú aj ľadoborci z okolitých krajín v rôznych kategóriách.
Rokliny pre túru:

  • Suchá Belá,
  • Kláštorská roklina,
  • Letanovský mlyn,
  • Zejmarská roklina,
  • Roklina Piecky.

Suchá Belá je ideálna hlavne v zime, pretože nemusíte čakať v rade na rebríky. V Slovenskom raji patri medzi najnavštevovanejšiu roklinu. Túru trvá cca 2 hodiny. Nástup je z Podlesok pri Habušiciach. Cestou máte možnosť vidieť 4 vodopády (Misové vodopády 29,5m, Okienkový vodopád 12,5m, Korytový vodopád 8,5m, Bočný vodopád 8m).
Foto zdroj: slovenskyraj.eu

Hotel Mlynky

Kláštorská roklina začína na Prielome Hornádu pri lanovej lávke a konči na Kláštorisku. Dĺžka túry je cca 1 hodina. Cestou máte možnosť vidieť až 7 vodopádov ( Vodopád objaviteľov 11,5m; Vodopád Antona Straku 13m; Dúhový vodopád 8,5m; Kaskady Gusta Nedobrého 3m; Malý vodopád 3m; Machový vodopád 6m; Kartuziánsky vodopád 4m;)

Zejmarská roklina  jediná roklina ktorá je sprístupnená z južnej časti . Nástup do tejto rokliny je z obci Mlynky časť Biele Vody a koniec je na okraji planiny Geravy. Dĺžka túry cca 50 minút. Ak sa vyberieme na túto túru istotne uvidíme sústavu Nálepkových vodopádov 22,5m.
FOTO zdroj: treking.cz


Hotel Mlynky

Letanovský Mlyn radí sa medzi stredne ťažké túry s dĺžkou 4 a viac hodín. Začiatok je z obce Hrabušice.

Piecky. Táto roklina je považovaná za najčlenitejšiu v Slovenskom raji. Nástup je z Píly pri Hrabušiciach. Dĺžka túra 2 hodiny a cestou môžeme vidieť 2 vodopády (Veľký vodopád 13m; Terasový vodopád 8m).  FOTO zdroj: treking.cz

Hotel Mlynky

Veľký Sokol radíme ju medzi najdlhšiu a najstrmšiu roklinu v Slovenskom raji. Nástup je z Píly pri Hrabušiciach a končí na planine Glac. Túra trvá cca 2:30 hodiny. Cestou sú 2 vodopády (Malý vodopád 8,5m; Veľký vodopád 7m).

Sokolia dolina. Táto roklina je známa tým, že má najdlhší vodopád v Slovenskom raji. Nástup je v dedine Tomašovská Belá z rázcestia Sokolia dolina ústie. Končí na rázcestí Sokolia dolina záver. Túra trvá cca 2 hodiny. Cestou môžeme vidieť 3 vodopády (Skalný vodopád 3,5m; Závojový vodopád 70m; Vyšný vodopád 15,5m).
FOTO zdroj: dunyphoto.com autor: Marek Dunajský

Hotel Mlynky

Ľahšia túra pre menej náročných turistov je túra na Tomášovský výhľad. Táto túra trvá cca 3 až 4 hodiny a začína z Čingova. Na konci túry vás odmení nádherný výhľad. 
FOTO zdroj: slovenskyraj-info.sk 

Hotel Mlynky

Kyseľ  nástup rázcestie Kyseľ dostupný z Kláštoriska. Veľký Kyseľ vedie na Biskupské chyžky s dĺžkou túry 1:15. Cestou je možné vidieť 4 vodopády (Pawlasov vodopád 5,5m; Vodopád ochrancov prírody 10m; Bočný barierový vodopád 17m; Barierový vodopád 10m). Malý Kyseľ končí pri Suchej Belej dĺžka túry cca 1 hodina. Na tejto túre je možné vidieť 2 vodopády ( Malý vodopád 7m; Machový vodopád 8m). Ferrata horskej záchrannej služby – Kyseľ, nástup z Bieleho potoka a koniec je pri sútoku Malého a Veľkého Kyseľa. Ferratu Kyseľ je od 1. Novembra do 15. Júna platí zimná uzávera.

Prielom Hornádu v čase zimy ponúka prechod zamrznutou hladinou nielen na korčuliach, lyžiach, bežkách, ale aj pešo. V prípade nie veľmi priaznivého zimného počasia (nezamrznutej ľadovej plochy) sa dá tento terén prejsť pomocou stúpačiek.
FOTO zdroj: podlesok.sk

Hotel Mlynky

V prípade ak sa rozhodnete navštíviť nejakú roklinu v Slovenskom raji nezabudnite si pozrieť aktuálne informácie o podmienkach v Slovenskom raji na internetových stránkach horskej záchrannej služby.
 

© 2019 Hotel Mlynky | Všeobecné vyhlásenie | Design by SIXNET